Exkurze do hvězdárny - 5. třída

p1090718 resizeBylo druhého listopadu. My -  páťáci jsme šplhali do kopce ke hvězdárně. Trochu pršelo a byla už tma. Přivítal nás pan Kordulák, pracovník hvězdárny v Úpici.

Ubytoval nás a mezi tím se vyjasnilo. Mohli jsme se pak věnovat obloze. Měli jsme takové štěstí, že jsme viděli nejen mnohá souhvězdí, Měsíc a Mléčnou dráhu, ale i padající meteority. Bavili jsme se o průzkumu Marsu, promítli jsme si k tomu zajímavý film. Pak nás pan Kordulák zavedl k pozorovacímu dalekohledu, který je ukrytý v pohyblivé kopuli. Viděli jsme Jupiter a jeho prstenec, Měsíc s krátery i „kuřátka“.

Ráno po snídani nás pan Kordulák dovedl ještě k počítači, který nepřetržitě sleduje padající meteority. Jen za tu chvilku, co jsme se dívali na monitor, jich bylo asi osm.

Z návštěvy hvězdárny jsme všichni nadšeni a vřele ji všem doporučujeme.