Jeden svět na školách

img 0807 resizeMezinárodní filmový festival „Jeden svět“ má letos již 16. ročník. Pro žáky základních a středních škol byly připraveny filmové projekce. Nezůstali jsme tedy stranou a nenechali jsme si ujít příležitost zhlédnout krátké dokumentární filmy o lidských právech. Žáci 7. – 9 třídy viděli postupně 3 snímky – „Láska na smetišti“, „Tanečník Evžen“ a „Navždy hooligan“. Téma chudoby, sociálního vyloučení a života na ulici bylo citlivě zpracováno v Lásce na smetišti. O problému s šikanou vyprávěl Tanečník Evžen, který se rozhodl ukázat svým spolužákům, že tanec není důvod k šikanování, že je to spíše něco, za co ho lze obdivovat. Poslední snímek Navždy hooligan byl jako jediný animovaný a zpracoval tematiku extremismu, homofobie a drog. Hlavní hrdina jako jeden z fanoušků holandského fotbalového klubu už byl nesčetněkrát zatčen za výtržnosti na zápasech. Jeho život je pouze fandění. Úzkostlivě tají, že je gay, protože kdyby se jeho sexuální orientace prozradila, byl by on sám terčem útoků svých fotbalových „kamarádů“. Všechny tři snímky byly zpracovány velmi citlivě a poutavě a z odezev žáků bylo patrné, že je dokumentární filmy velmi zaujaly. Největší úspěch zaznamenaly snímky Tanečník Evžen a Navždy hooligan.

Mgr. Dana Vondráčková

Důležité informace pro strávníky

Věnujte prosím pozornost informacím, týkajících se platby za obědy na měsíc září 2017. Více zde.