Get Adobe Flash player

Návštěva hvězdárny v Úpici - 5. třída

sam 9694 resizeTak jsme vyrazili na plánovanou výpravu na hvězdárnu v Úpici. Moc jsme se na ni těšili, povídali jsme si o tom, co uvidíme a na co se zeptáme. Už při výstupu nahoru nám bylo jasné, že pozorování oblohy bude problém. Počasí se rozhodlo pro variantu zataženo, vítr mírný. bracíme se tedy na našeho průvodce, pracovníka hvězdárny, který nám velmi ochotně vypráví o vzniku Vesmíru, planet kamenných i plynných, o našem Měsíci, a také odpovídá na naše všetečné otázky - kolik je hvězd ve Vesmíru, co je za Vesmírem, apod. Potom přecházíme do sálku, kde zhlédneme film na dané téma. Tím to ale dnes nekončí, prohlédneme si jeden starší hvězdářský dalekohled, jehož prostřednictvím dokázali pořídit velmi krásné fotografie. Při večeři nás náš průvodce ještě seznámí s novou technikou na sledování meteoritů a pak se jdeme podívat do kopule na velký dalekohled. Opět nás přepadla otázka. Kolik taková věc asi stojí? Pán nám vysvětlil, že se jedná vlastně o soustavu dalekohledů. Ukázal na nejstarší část i na část instalovanou v nedávné době. Povídali jsme si o tom, jak a na co se který dalekohled používá, dokonce už víme, že se takový dalekohled parkuje a to směrem k jihu.

Ráno to některým nedalo. Ještě při snídani si počínali jak výzkumní pracovníci. Trpělivě a s napětím sledovali obrazovku, která hlásila pád meteoritů. Potom jsme se rozloučili a odcházeli o další poznatky a zážitky bohatší.

(fotogalerie zde)

Mgr. Jana Podlipná

Třídní schůzky


Dne 23. 11. proběhnou v odpoledních hodinách třídní schůzky. Bližší informace v ŽK.

Projekt Příběhy bezpráví


Dne 23. 11. se v naší škole uskuteční projekt Příběhy bezpráví. Akce je určena nejstarším žákům. Proběhne filmová projekce, beseda s pamětníkem - letošním tématem jsou "Příběhy vzdoru".

Profesní orientace


Dne 1. 12. navštíví žáci 9. ročníku v rámci předmětu Volba povolání SOŠ a SOU Trutnov.

    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.