Get Adobe Flash player

Další ročník Příběhů bezpráví

dscn0360 resizeI v letošním školním roce jsme se zapojili do listopadového projektu „Měsíc filmu na školách“ (Jeden svět na školách). Tématem letošního ročníku byly příběhy vzdoru.

Proběhla projekce filmu s tématem z československých dějin – všechny nabízené filmy představovaly příběhy těch, kteří se různým způsobem postavili komunistickému režimu; poté následovala beseda s hostem – pamětníkem, kdy k mé radosti přijal pozvání pan Antonín Burdych. Svým životním příběhem, poutavým vyprávěním všechny přítomné vskutku zaujal. Díky němu jsme se přenesli do jiného historického období, ve kterém však vzdorovat bylo rovněž třeba.

Celá akce se opět velice zdařila, strávili jsme společně podnětné a přínosné dopoledne. Obohacení přineslo i zajímavé propojení dvou totalit – fašistické a komunistické – seznámení se s těmi, kteří to nevzdali a nevzdávají… a o to silnější uvědomění si možnosti žít v demokracii, o kterou je však nutno stále bedlivě pečovat.

Čtvrteční projekt nám ve svém článku hezky přiblížil žák devátého ročníku, Adam Zvára.

(fotogalerie zde)

Mgr. Kateřina Javůrková

Ve čtvrtek 23. 11. proběhla na naší škole pro starší žáky II. stupně přednáška na téma: „Příběhy vzdoru“.

Vše začalo příchodem pamětníka pana Antonína. Po krátkém představení nás paní učitelka seznámila s ním i s filmem „Osmy“, který jsme potom zhlédli.

Film pojednával o muži, který podepsal Chartu 77, byl o jeho životě adůsledcích nejen jednoho podpisu.

Teror ze strany státu začal emigrací jeho bratra do Anglie.

Po zhlédnutí filmu, který pro většinu žáků nebyl až tak zajímavý, nastala nejzajímavější část. Posunuli jsme se příběhem o několik let zpátky a pan Antonín začal vyprávět ...

Začal vyprávění jeho dětstvím z doby heydrichiády, o tom, jak jeho rodina ukrývala jednoho z parašutistů (člen výsadku Silver A), který se účastnil pokusu o atentát na Heydricha, o úskalích a nebezpečích, které byly s tímto hrdinským činem spojeny. Fašisté nakonec vše zjistili a tatínka postřelili, ten následkem zranění zemřel. Celou jeho rodinu mimo jeho a bratra odvezli do koncentračního tábora, odkud se už nevrátili. Obou bratrů se ujali příbuzní, pan Antonín skončil ve Rtyni v Podkrkonoší, kde žije dodnes.

Adam Zvára, 9. třída

Plavecký kurz - 3. lekce


Ve středu 19. 9. proběhne třetí lekce plavání pro žáky z 2. – 5. třídy.    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.