„Knížecí Vánoce a advent v Ratibořicích“

s6301140 resizeVe čtvrtek 4. 12. jsme si předvánoční čas zpestřili krásnou exkurzí krajem mládí naší známé spisovatelky Boženy Němcové. Jako mávnutím kouzelného proutku jsme se přenesli až do doby 19. století, kde nás na ratibořickém zámku srdečně přivítala kněžna Zaháňská a její služebnictvo, které nás mělo za úkol seznámit s tehdejšími vánočními zvyky a tradicemi. V Rudrově mlýně pro nás bylo připraveno zajímavé divadelní představení, které bylo ještě krásně doplněné tanci a zpěvem. A jak se nám, žákům, exkurze líbila, si můžete přečíst níže.

(fotogalerie I. zde)
(fotogalerie II.
zde)

Mgr. Dana Vondráčková

T. Pánek (7. třída)
„Bylo to dobré, rád bych se vrátil. Moc se mi líbilo v zámku.“

D. Moronga (7. třída)
„Líbil se mi zámek i mlýn.“

J. Müller (7. třída)
„Velmi se mi to líbilo. Bylo to super.“

G. Tomešová (7. třída)
„V Ratibořicích se mi moc líbilo, obzvlášť vánoční výzdoba.“ Líbilo se mi i představení, jak tam zpívali koledy a tancovali.“

P. Špicar (7. třída)
„Ratibořický zámek se mi moc líbil. Ve mlýně bylo krásné představení.“

T. Vejnarová (6. třída)
„Nejvíce mě zaujala prohlídka zámku a líbily se mi lidové tance ve mlýně.“

D. Scholz (6. třída)
„Překvapilo mě, že postavy v dobovém oblečení mluvily zastaralou češtinou. Kněžna žila ve vyzdobeném zámku.“

A. Herák (6. třída)
„Viděli jsme rozdíl mezi chudými lidmi a bohatou kněžnou Zaháňskou. Líbilo se mi, jak nás provázeli po zámku, jako kdybychom byli hosti.“